Dochód ze sprzedaży biletów – cegiełek zostanie przekazany na profilaktykę stomatologiczną

8 grudnia 2023 roku w Łódzkiej Auli 1000 o g. 19:00 odbędzie się koncert poświęcony utworom ze spektaklu Kolęda Nocka z 1980 r.  Środki zebrane z biletów zostaną przekazane na cel charytatywny przez Fundację Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jest to inicjatywa studentów stomatologii, którzy dzięki wspólnej pasji do muzyki, przed trzema laty, założyli zespół pod nazwą ZGZ.

8 grudnia tego roku, wraz z osiemdziesięcioosobowym Akademickim Chórem Politechniki Łódzkiej, łódzcy studenci przedstawią utwory ze spektaklu Kolęda Nocka, z muzyką Wojciecha Trzcińskiego, do słów Ernesta Brylla. Trójka przyszłych stomatologów rozpoczęła prace przygotowawcze już w wakacje 2022 roku, aby zrealizować swoje marzenie, jakim jest podzielenie się z publicznością repertuarem, który posiada niesamowity ładunek emocjonalny, patriotyczny i kulturalny. Zgromadzono wolontariuszy, pozyskano oryginalną partyturę od autora, Wojciecha Trzcińskiego, w czym pomogła sama Krystyna Prońko.

Kolęda Nocka była na początku lat osiemdziesiątych stanowczym i odważnym wyrażeniem zmęczenia Polaków ówczesną sytuacją w kraju. Wyrażała emocje, stłumione i szare jak ówczesna rzeczywistość. Dawała nadzieję Polakom, żyjącym w niekończącym się oczekiwaniu, na zmianę, na osiągnięcie upragnionej wolności. Te pragnienia Polaków, zmęczonych szarością, represjami i wszechobecnymi kolejkami dosadnie wyrażone są w tych utworach. Na ich czele znajduje się pieśń protestu Psalm Stojących w Kolejce śpiewana od ponad 40 lat przez Krystynę Prońko.
8 grudnia usłyszymy ten repertuar w wykonaniu zespołu ZGZ i Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej – studentów, którzy czują się w obowiązku przypomnieć nam wydarzenia sprzed czterdziestu lat.
Jest to wyjątkowa muzyka, która niesie ze sobą zapis ogromnych emocji społeczeństwa, dlatego zostanie zaprezentowana z uszanowaniem oryginalnych aranżacji Wojciecha Trzcińskiego z tamtego okresu.

Data i godzina: 8 grudnia 2023 r., godz. 19.00
Miejsce: Aula 1000, Centrum Kliniczno-Dydaktyczne UM w Łodzi, ul. Pomorska 251
Informacje dodatkowe dotyczące udziału w koncercie:

  • Udział w koncercie jest możliwy po zakupie biletu – cegiełki.
  • Kupując bilet dokonujecie Państwo wyboru miejsc z planu widowni.
  • Wejście na koncert będzie możliwe po okazaniu biletu z kodem QR, który można pobrać bezpośrednio po dokonaniu płatności. Bilet zostanie wysłany również na adres mailowy podany przy rejestracji.

Organizatorami wydarzenia są:

  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi,
  • Fundacja dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

oraz:

  • Politechnika Łódzka

i:

  • Chór Politechniki Łódzkiej.

Cały dochód ze sprzedaży biletów – cegiełek zostanie przekazany na profilaktykę stomatologiczną

Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej

Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej, to chór założony w 1951 roku w Politechnice Łódzkiej. Po czternastu latach aktywnej działalności został rozwiązany. Powrócił jako chór męski w 1968 roku, a już po roku stał się chórem mieszanym.

Zespół stanowią studenci, doktoranci oraz pracownicy Politechniki Łódzkiej oraz osoby, które łączy pasja do muzyki i chęć poszerzania artystycznych horyzontów.

Aktualnym dyrygentem oraz aranżerem, od 2019 roku, jest Mariusz Lewy – absolwent Łódzkiej Akademii Muzycznej na kierunku Edukacja artystyczna.

Jako pierwszy łodzianin w historii może pochwalić się zdobyciem pierwszej nagrody na XV Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. Prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu oraz trzech nagród specjalnych: za technikę dyrygencką, za najlepszą metodę pracy z chórami oraz trzecią – za radość muzykowania. W roku 2022 został uhonorowany nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.

Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej miał okazję występować z Andreą Bocellim w Łódzkiej Atlas Arenie, czy w ramach serii koncertów Night of the Proms, wystąpił u boku, między innymi: Ronana Keatinga, Margaret, Johna Milesa, Blue Cafe, Kim Wilde, Marka Kinga, a także Kombii i Rafała Brzozowskiego, Amy Macdonald, Coolio, Natalii Kukulskiej.

W czasie pandemii chór rozwinął się i mimo przeszkód działał zdalnie, tworząc utwory w formie wirtualnego chóru, publikując je na platformie YouTube.

Po zakończeniu pandemii w 2022 odbył się koncert galowy „Światło. Muzyka. Technika.” – świętujący siedemdziesięciolecie powstania AChPŁ. Podczas tego koncertu AChPŁ wykonało Sunrise Mass, autorstwa znanego współczesnego kompozytora norweskiego Oli Gjeilo.

W maju 2023 roku chór wystąpił w spektaklu „Awakening”, który był przygotowany, przez reż. Adama Kupaja, z okazji targów lotniczych Routes Europe 2023 w Hali Maszyn, EC1 – Łódź. Opowiadał on historię fabrycznej Łodzi, inspirowaną „Ziemią Obiecaną”

Chór koncertował w wielu krajach Europy i zdobył liczne nagrody na festiwalach zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Spośród ostatnio zdobytych osiągnięć, na wyróżnienie zasługują: złoty dyplom za X Międzynarodowym Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek oraz srebrna wstęga Solczy na IX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej, organizowanym na Litwie.

fot. Dariusz Kulesza